V aplikácii Vema Mzdy pri ukončení pracovného pomeru sa automaticky preplatia náhrady za nevyčerpanú dovolenku. V prípade potreby túto funkciu môžeme úplne potlačiť alebo preplatenie náhrad vykonať až v ďalšom mesiaci. V tomto článku vám ukážem správny postup pri preplatení alebo nepreplatení nevyčerpanej dovolenky pri ukončení pracovného pomeru.

Čo hovorí zákon

§ 116 odsek 3) Zákonníku práce stanovuje povinnosť zamestnávateľa preplatiť náhradu mzdy zamestnancovi za nevyčerpanú časť dovolenky pri ukončení pracovného pomeru. Nesleduje sa pri tom dôvod, prečo zamestnanec nevyčerpal dovolenku.

Dovolenka je prednostne určená na oddych a zotavenie zamestnanca, preto Zákonník práce neumožňuje preplatiť dovolenku za bežný rok. Z toho dôvodu táto možnosť nie je implementovaná ani v aplikácii Vema Mzdy.

Zákonník práce umožňuje preplatiť náhradu za nevyčerpanú dovolenku len v dvoch prípadoch:

  • pri ukončené pracovného pomeru (PPV)
  • ak sa dovolenka nevyčerpá ani do konca nasledujúceho roka

V tomto článku sa bližšie pozrieme na preplatenie náhrad pri ukončení PPV.

Preplatenie dovolenky pri skončení PPV

Vyššie uvedené ustanovenie zákona o preplatení náhrad za nevyčerpanú dovolenku v aplikácii Vema Mzdy je realizované v plnom rozsahu. To znamená, že v mesiaci ukončenia pracovného pomeru náhrada za nevyčerpanú časť dovolenky sa automaticky preplatí.

Štandardný postup

Dátum ukončenia pracovného pomeru zadáme vo formulári F3 do položky Koniec PPV.

Ukončenie PPV v F3

Po výpočte na výplatnom lístku zamestnanca sa preplatenie nevyčerpanej dovolenky objaví na dvoch miestach:

Výplatný lístok štandardné preplatenie dovolenky
  1. V sekcii Bilancia dovolenky je uvedený počet preplatených dní dovolenky.
  2. V sekcii Náhrady je uvedená čiastka preplatenej náhrady. Všimnime si, že v tomto prípade sa neuvádza počet preplatených dní.

Ak zamestnanec v mesiaci ukončenia PPV zároveň čerpal aj dovolenku, výplatný lístok bude vyzerať takto:

Preplatenie dovolenky s čerpaním

Tento krát v sekcii Náhrady je uvedený počet dní čerpania dovolenky v aktuálnom mesiaci a vedľa toho celková suma vyplatených náhrad. Uvedená čiastka náhrad v tomto prípade predstavuje súčet náhrad za 4 dni vyčerpanej dovolenky a 11 dní preplatenej dovolenky. Čiastka náhrad za vyčerpanú dovolenku je uvedená vo formulári F47 – Náhrady mzdy.

F47 - Preplatené náhrady

V tomto výstupnom formulári nájdeme podrobné informácie o všetkých vyplatených náhradách ako intervaly čerpania, počet pracovných dní a hodín a v neposlednom rade aj čiastku náhrady.

Potlačenie a odklad preplatenia dovolenky

Niekedy sa môže stať, že zamestnancovi nechceme preplatiť náhradu mzdy vôbec, alebo v len v niektorom nasledujúcom mesiaci.

Ukážeme si postup na príklade, v ktorom zamestnancovi končí pracovný pomer v období 06.2020 a nevyčerpanú dovolenku preplatíme v období 07.2020.

Potlačenie preplatenia

Preplatenie dovolenky môžeme potlačiť napríklad preto, že zamestnanec prenáša zostatok dovolenky k ďalšiemu zamestnávateľovi. Urobíme to tak, že vo formulári F3 – Začiatok a koniec PPV do položky Vzťah konca k nasledujúcemu PPV zadáme jednu z týchto hodnôt:

  • 2 – potlačiť vyúčtovanie dovolenky
  • 3 – bezprostredný nástup do inej organizácie, potlačiť vyúčtovanie dovolenky
F3 - Potlačiť preplatenie

Po tomto zadaní sa nevyčerpaná dovolenka nepreplatí, a zostane nenulová bilancia dovolenky po skončení PPV.

Nepreplatená dovolenka na VL

Odklad preplatenia

O odklade preplatenia dovolenky hovoríme vtedy, ak náhradu za nevyčerpanú dovolenku  zamestnávateľ preplatí až v niektorom nasledujúcom mesiaci. Dôvodom odkladu môže byť dohoda so zamestnancom, napríklad pre nedostatok financií zamestnávateľa. Tento postup má 2 kroky:

  1. Potlačíme vyplatenie v aktuálnom mesiaci – v mesiaci ukončenia PPV postupujeme podľa predchádzajúceho bodu. Tým dosiahneme, že sa zamestnancovi nepreplatí náhrada za nevyčerpanú dovolenku v mesiaci ukončenia PPV.
  2. Zrušíme potlačenie v budúcom mesiaci – v tomto kroku postupujeme podľa nasledujúcich pokynov.

Pokračujeme v príklade. Zamestnanec ukončil pracovný pomer v 06.2020, ale nevyčerpanú dovolenku mu preplatíme v období 07.2020. Vo formulári F3 vyhľadáme záznam zamestnanca o ukončení pracovného pomeru v minulom mesiaci. V položke Vzťah konca k nasledujúcemu PPV máme hodnotu 2 – potlačiť vyúčtovanie dovolenky, ktorú sme zadali v mesiaci ukončenia PPV.

Teraz do položky Vzťah konca k nasledujúcemu PPV zadáme nedefinovanú hodnotu  (stlačením medzerníka v položke ) a uložíme vetu. Týmto sme povedali, že pre túto udalosť ukončenia PPV mala byť vyplatená náhrada za nevyčerpanú dovolenku v mesiaci ukončenia PPV.

F3 - Zrušenie potlačenia

Naše zadanie program interpretuje ako zmenu vstupných údajov do minulosti a zobrazí otázku, či chceme prepočítať zamestnanca?

Prepočítať?

Zvolíme Nastaviť a klikneme na OK. Pri ďalšom výpočte sa prepočíta výplata zamestnanca v minulom mesiaci a vyplatia sa náhrady z nevyčerpanej dovolenky.

Preplatenie odkladu

Pozor na nepravidelný príjem!

Je potrebné si uvedomiť, že preplatenie nevyčerpanej dovolenky po ukončení PPV sa považuje za nepravidelný príjem. Program túto situáciu vyhodnotí automaticky a po výpočte vygeneruje podklady pre hlásenie nepravidelného príjmu do Sociálnej poisťovne. Môžeme sa o tom presvedčiť pohľadom do výsledkového formulára F110 – Nepravidelný príjem, v ktorom sa vytvorili záznamy o nepravidelnom príjme od začiatku roka.

F110 Nepravidelný príjem

Bezprostredný nástup po ukončení PPV

O bezprostrednom nástupe hovoríme vtedy, keď zamestnanec nastúpi do nového zamestnania u toho istého zamestnávateľa ihneď po ukončení predchádzajúceho zamestnania. Napríklad zamestnanec ukončí jeden PPV 31.07.2020 a nastúpi do nového PPV od 01.08.2020.

Pozrime sa na to, ako je to s preplatením nevyčerpanej dovolenky v týchto prípadoch?

Čo hovorí zákon?

Bezprostredný nástup do zamestnania Zákonník práce rieši v § 110 odsek 2), podľa ktorého sa táto situácia považuje za nepretržité trvanie pracovného pomeru. To znamená, že z pohľadu bilancovania dovolenky nedochádza k ukončeniu jedného a začiatku druhého PPV. Zamestnávateľovi preto nevzniká povinnosť preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Zostatok dovolenky ku dňu ukončenia PPV sa prenáša do ďalšieho pracovného pomeru. Pravidlá určenia ročného nároku na dovolenku, ako aj krátenia považujú obdobia trvania oboch pracovných pomerov ako jedno súvislé obdobie.

Správne zadanie v programe

Aby sa v programe správne vyhodnotil bezprostredný nástup, je bezpodmienečne nutné vo F3 spolu s ukončením PPV ihneď zadať aj začiatok ďalšieho PPV. Položku Vzťah konca k nasledujúcemu PPV necháme nevyplnenú.

F3 bezprostredný nástup

Zadanie na obrázku spôsobí, že zamestnancovi v mesiaci ukončenia PPV nepreplatíme nevyčerpanú dovolenku. V ďalších mesiacoch zamestnanec môže čerpať celý zostatok dovolenky, ktorú mal k dispozícii pri ukončení PPV.

Čo sa stane, ak nezadáme bezprostredný nástup?

Ukážme si na konkrétnom príklade, ako ovplyvní nesprávne zadanie bezprostredného nástupu nárok na dovolenku a jej zostatok. Na obrázku nižšie je uvedená sekcia Bilancia dovolenky z výplatného lístku zamestnanca za mesiace 03.2020, 04.2020 a 05.2020.

VL - nesprávne zadanie

Obrázok 1 – Obdobie 03.2020

Zamestnanec riadne pracuje, má ročný nárok 45 dní, a z minulých rokov prenáša 20 dní t.j. spolu 65 dní dovolenky. K dispozícii mal zostatok 57 dní.

Obrázok 2 – Obdobie 04.2020

Zamestnanec ukončil PPV 30.04.2020, ale nezadali sme potlačenie preplatenia zostatku dovolenky. Na základe dostupných informácií výpočet prehodnotil ročný nárok na 15 dní podľa počtu odpracovaných mesiacov a preplatil náhrady za 25 dní (15 tohtoročných + 20 minuloročných dní – 10 dní čerpania).

Obrázok 3 – Obdobie 05.2020

Dňom 01.05.2020 sme zadali nástup zamestnanca. Program automaticky vyhodnotí, že sa jedná o bezprostredný nástup. Z toho vyplýva, že z pohľadu určenia nároku na dovolenku sa jedná a nepretržitý pracovný pomer. Výpočet znova určí ročný nárok na dovolenku, čo na základe dostupných informácií opäť vychádza na 45 dní. Vzhľadom k tomu, že zamestnancovi sme v minulom mesiaci preplatili 25 dní dovolenky, jeho aktuálny nárok bude len 30 dní.

Náprava je možná

Táto situácia môže byť nepríjemná v prípade, ak zamestnanec do konca roka bude potrebovať viac dovolenky, než v dôsledku nesprávneho zadania má k dispozícii. Napríklad z dôvodu celozávodnej dovolenky alebo prázdnin v školstve. Vema ponúka riešenie aj v tomto prípade – zrušenie preplatenia náhrad za nevyčerpanú dovolenku v minulom mesiaci. Postup je nasledovný:

F3 - Oprava chybného zadania
  • Vo formulári F3, v zázname o ukončení PPV v minulom mesiaci do položky Vzťah konca k nasledujúcemu PPV zadáme hodnotu 2 – potlačiť vyúčtovanie dovolenky.
  • Ak sa objaví otázka na prepočet, potvrdíme nastavenie prepočtu do minulosti.

Nasledujúci výpočet vykoná požadovanú opravu. Výsledky tejto opravy vidíme na výplatnom lístku:

Výplatný lístok po oprave
  1. Je napravená bilancia dovolenky, počet preplatených dní sa vynuloval a v zostatku je skutočne hodnota vypočítaná z ročného nároku.
  2. Zamestnancovi bola zrazená náhrada za preplatenú dovolenku.
  3. Celkový príjem zamestnanca za mesiac 05.2020 je záporný.

Vysporiadanie zápornej výplaty zamestnanca nie je predmetom tohto článku. Zámerne som zvolil tento extrémny príklad, aby bolo zrejmé, kam až môže viesť nesprávny postup pri zadaní výstupu a nástupu zamestnanca.

Záver

V tomto článku som vám ukázal niektoré postupy pri ukončení pracovného pomeru v súvislosti s preplatením náhrad za nevyčerpanú dovolenku. Mohli ste sa zoznámiť aj s postupom, ktorý umožní preplatiť nevyčerpanú dovolenku aj v niektorom ďalšom mesiaci po ukončení PPV.

Samostatnú kapitolu tvorí bezprostredný nástup zamestnanca do ďalšieho pracovného pomeru, kde pri nesprávnom zadaní môžeme neskôr naraziť na ťažko riešiteľné problémy.

Credit: Photo by Markus Spiske on Unsplash